Допорогові закупівлі комунальних рівненських комунальників

Серед політологів побудує вислів, що «іслам і демократія речі несумісні». Перефразовуючи його щось подібне можемо зазначити і про комунальні підприємства Рівного та допорогові закупівлі.

Протягом 2018–2019 років лише 1 комунальне підприємство міста проводило конкурентні процедури допорогового типу – КП «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради. Решта комунальних установ надають перевагу неконкурентній процедурі звітування про укладенні договори.

Рівнеелектроавтотранс провело 4 допорогові закупівлі, що дозволило йому зекономити 385 693 грн. (12% від очікуваної вартості). При цьому зазначимо, що неконкурентних закупівель через звіти про укладенні договори підприємство також здійснило найбільше: 1 272 тендери із загальною очікуваною вартістю 38 313 402 грнивень.

Проте, у порівнянні з іншими комунальними підприємствами Рівного, результати Рівнеелектроавтотранс нібито виглядають як непогане досягнення.

Хто використовує процедуру звітування

Процедуру звітування про укладення договорів більше за всіх використовує все те ж КП Рівнеелектроавтотранс. На другому місці впевнено перебуває Комунальне підприємство Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг. Решта комунальних підприємство закупили товарів, послуг та робіт на суми менші за 5 млн. гривень.

Комунальні заклади Рівного, які використовували неконкурентну процедуру звітування про укладений договір

Комунальне підприємство Кількість лотів Загальна очікувана вартість (грн)
Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради 1272 38 313 402
Комунальне підприємство Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг 301 27 539 923
Комунальне підприємство «Дитячий санаторно-оздоровчий комплекс «Електронік – Рівне» Рівненської міської ради 31 4 321 485
Рівненський зоологічний парк загальнодержавного значення 173 4 108 571
Комунальне автотранспортне підприємство 1728 22 3 866 238
Комунальне підприємство «Рівненський міський трест зеленого господарства» 36 1 987 102
Комунальне підприємство «Міськсвітло» 49 1 797 795
Рівненський міський Палац дітей та молоді 3 1 382 803
Комунальне підприємство «Спецкомбінат-ритуальна служба» Рівненської міської ради 16 1 193 702
Рівненський навчально-реабілітаційний центр «Особлива дитина» Рівненської міської ради 5 810 095
Комунальне підприємство «Міське об’єднання парків культури та відпочинку» Рівненської міської ради 5 384 286

 

За допомогою аналітичного модулю bipro.prozorro ми проаналізували закупівлі 34 комунальних підприємств Рівного. Лише один заклад використовував конкурентну процедуру допорогового типу. Одинадцять закладів використовували процедуру звітування про укладення договорів.

 

 

Звіти про укладені договори vs допорогові закупівлі:

співвідношення за кількістю лотів

Звіти про укладені договори vs допорогові закупівлі:

співвідношення за очікуваною вартістю

 

 

Наслідки та перспективи подальшого застосування допорогових закупівель

Можемо визначити принаймні три позитиви від використання процедури допорогових закупівель:

1) Розширення конкурентного поля між учасниками закупівель.

2) Економія бюджетних коштів.

3) Нижчі корупційні ризики закупівель.

Ці 3 фактори тісно пов’язані між собою, оскільки відкритість та прозорість закупівельного процесу, його конкурентність призводять до закупівлі кращих товарів та послуг за оптимальною ціною.

Перспективи застосування допорогових закупівель є доволі оптимістичними, оскільки у Верховній Раді Україні активно розглядається Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель, більш відомий як Законопроект 1076.

Якщо Президент України підпише цей Закон, замовники будуть змушені проводити так звані спрощенні закупівлі, що дуже подібні до закупівель допорогового типу. Такі закупівлі будуть обов’язково проводитись на суми від 50 до 200 тисяч гривень.

ВИСНОВКИ

Оскільки, комунальні підприємства Рівного майже не використовують допороговий тип закупівель – це негативно позначається на відкритості та прозорості закупівельного процесу і знижує рівень конкуренції при здійсненні закупівель.

Суми ж, на які укладаються договори поза конкурентними торгами у Prozorro, складають десятки мільйонів гривень.

Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Петро Долганов, Олександр Конончук

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *