Що вирішують депутати у постійних комісіях?

Зазвичай, увага ЗМІ та громадян зосереджується на пленарних засіданнях місцевих рад. Проте, пленарні засідання є  частиною сесій. Такою ж їх частиною є і засідання постійних комісій. Чому вони є важливими та як контролювати роботу депутатів місцевих рад?

 

 

Довідково: Коаліцією «Прозорі ради» розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями, які дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у Регламенті, Статуті, чи іншому нормативно-правовому акті органу місцевого самоврядування. Центр суспільних дій «Сівітас»  здійснює моніторинг за цими 16 критеріями чотирьох органів місцевого самоврядування Рівненщини: Рівненської обласної ради, Рівненської, Дубенської та Здолбунівської міських рад.

Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає  постійні комісії ради як органи ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. 

Основною функцією постійних комісій є попередній розгляд проектів рішень, програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звітів про виконання програм і бюджету, тощо. Постійні комісії можуть готувати проекти рішень, доповідати на сесіях ради з вивчених питань, готувати і надавати відповідні висновки та рекомендації.

Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.

Організовує роботу комісії голова, який веде її засідання, має представницьку функцію, а також організовує роботу з реалізації висновків та рекомендацій комісії.

Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

 

Що варто перевірити?

Чи здійснює постійна комісія свою роботу відкрито і гласно?  В цьому ракурсі важливо дізнатися, чи повідомляє рада про місце, час та орієнтовний порядок денний постійних комісій заздалегідь? Чи, можуть мешканці громади безперешкодно потрапити на засідання, бути присутніми на них та проводити фото-,аудіо-, відеозйомку?

Чи оприлюднюються висновки та рекомендації постійних комісій у п’ятиденний термін, як це передбачено Законом України “Про доступ до публічної інформації”.

 

Прозорість та підзвітність в роботі депутатських комісій є важливим фактором у доступності та участі громадян в прийнятті рішень на місцевому рівні. Від належної роботи депутатів  у цих органах залежить якість рішень рад в цілому, тому громадський контроль виконує важливу функцію та обов’язково має забезпечуватися відповідними органами місцевого самоврядування

 

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Голова ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Володимир Зиль

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *