Як голосує Ваш депутат у місцевій раді?

Останні чергові вибори до органів місцевого самоврядування відбулися у жовтні 2015 року. З того часу ради прийняли сотні рішень, які суттєво впливали на життя громад. З реформою децентралізації значно збільшилися надходження до місцевих бюджетів, тож депутати розпоряджаються в громадах досить значними ресурсами. Ви ще пам’ятаєте, хто Ваш депутат в раді? У цій статті ми розповімо, як відстежити Вашого обранця.

Довідково: Коаліцією «Прозорі ради» розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями, які дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у Регламенті, Статуті, чи іншому нормативно-правовому акті органу місцевого самоврядування. Центр суспільних дій «Сівітас»  здійснює моніторинг за цими 16 критеріями чотирьох органів місцевого самоврядування Рівненщини: Рівненської обласної ради, Рівненської, Дубенської та Здолбунівської міських рад.

Чи гарантує Закон відкритість інформації про голосування депутатів?

Стаття 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» встановлює, що результати всіх поіменних голосувань розміщуються на офіційному веб-сайті ради в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку та є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.

Переглядаючи протоколи сесії ради (які також оприлюднюються впродовж 5-ти днів на офіційному веб-сайті) та результати поіменного голосування можна проаналізувати хід засідання сесії.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім вичерпного переліку випадків, коли рішення приймається таємним голосуванням (вони передбачені пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 ЗУ «Про місцеве самоврядування»).

Результати поіменного голосування з кожного питання порядку денного підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом на доступ до публічної інформації.

Як публікують інформацію на практиці?

Рівненська обласна рада, Рівненська, Дубенська та Здолбунівська міські ради оприлюднюють інформацію вчасно, тобто, в день проведення пленарних засідань. Також на сайтах висвітлюється дата оприлюднення. Проте, швидко переглянути інформацію, про волевиявлення обранців буде важко, оскільки файл, або архів потрібно скачувати. Така процедура робить інструмент моніторингу  не зручним для користування, тож Коаліція “Прозорі Ради” звернулася до органів місцевого самоврядування, з пропозицією, аби така інформація висвітлювалася одразу на сайті, щоб пришвидшувало доступ до неї.

У ГО “Центр “Сівітас” запевнили, що надалі будуть відстежувати цей параметр та обов’язково повідомлять громадськість, чи зможуть ради зробити згаданий інструмент зручнішим для мешканців громад.

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Голова ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Володимир Зиль

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *