Як зробити ради прозорими?

На запрошення Асоціації міст України в ході практикуму “Організаційно – правові засади взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськістю. Участь громадськості в прийнятті фінансових рішень. Громадський бюджет”, представники ГО “Центр суспільних дій “Сівітас” обговорили питання прозорості, підзвітності та участі громадян у процесі прийняття рішень. Міські та селищні голови, представники ОТГ, які взяли участь у практикумі обговорили організаційно – правові засади взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськістю, а також участь  громадськості у процесі прийняття фінансових рішень. Окрім того, експерти проаналізували реалізацію проектів у рамках Громадських бюджетів за кошти органів місцевого самоврядування.

Координатор коаліції «Прозорі ради» в Рівненській області Володимир Зиль презентував комплексну  методологію моніторингу та оцінки прозорості, відкритості ОМС. Зокрема, нещодавно в рамках проекту було проаналізувано роботу чотирьох рад Рівненщини.  

Довідково: Коаліцією «Прозорі ради» розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями, які дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у Регламенті, Статуті, чи іншому нормативно-правовому акті органу місцевого самоврядування. Центр суспільних дій «Сівітас»  здійснює моніторинг за цими 16 критеріями чотирьох органів місцевого самоврядування Рівненщини: Рівненської обласної ради, Рівненської, Дубенської та Здолбунівської міських рад.

Зокрема, експерти проаналізували рівень імплементації місцевими радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень. Аналіз органів місцевого самоврядування полягав у дослідженні 3 критеріїв: чи закріплені вони в нормативно-правових актах рад, як виконуються на практиці та наскільки зручні у користуванні.

 

Загалом, юристи Коаліції зустріли в більшості рад однакові проблеми та рекомендували спростити та зробити більш доступним у використанні для мешканців громад механізми ініціювання місцевих ініціатив і громадських слухань (для міських рад), налагодити роботу постійних депутатських комісій відповідальних за врегулювання конфлікту інтересів щодо надання рекомендацій та роз’яснень для депутатів рад, вчасного оприлюднення проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування.

Крім того, представники Коаліції запропонували усім радам запровадити практику опублікування на офіційному сайті ради анонсів про звітування всіх депутатів ради перед виборцями на відкритих зустрічах, оскільки такий ресурс вже наявний та не вимагає додаткової витрати ресурсів.

В рамках проведення круглого столу координатор Коаліції “Прозорі Ради” провів зустрічі з секретарем Здолбунівської міської ради Валентиною Капітулою та головним спеціалістом Дубенської міської ради Ольгою Маркевич, щодо реагування цих органів місцевого самоврядування на висновки та рекомендації Коаліції. За домовленістю з представниками міських рад, Коаліція підготує відповідні проекти рішень.

За словами голови ГО “Центр суспільних дій “Сівітас” Володимира Зиля, найбільше питань представників ОМС викликали ті, які пов’язані з врегулюванням та запобіганням конфлікту інтересів.

 

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

 

Прес-служба ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *