Як покращувати прозорість Рівнеради радились з молодими депутатами

Згідно із дослідженням Всеукраїнської Коаліції «Прозорі ради», рівень імплементації Рівненською міською радою інструментів громадського контролю та участі громадян у процесі прийняття рішень, з урахуванням придатності їх для використання громадянами за висновками аналітиків, становить 57,1%, зокрема:

  • за закріплення на рівні НПА – 82,1%;
  • за імплементованість – 57,1%;
  • за придатність до використання – 32,1%.

Зокрема, експерти проаналізували рівень імплементації місцевими радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень. Аналіз органів місцевого самоврядування полягав у дослідженні 3 критеріїв: закріплення в нормативно-правових актах рад, виконання на практиці та зручність у використання.

Зазначимо, Всеукраїнська Коаліція «Прозорі ради» проаналізувала прозорість роботи 4 органів місцевого самоврядування області: Рівненської обласної, Рівненської, Дубенської, Здолбунівської міських рад. Дослідження проводилось у 16 місцевих радах Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернігівської областей. 17 квітня результати дослідження Рівнеради презентували для Молодіжної міської ради міста Рівного – консультативно-дорадчого органу, утвореного органом місцевого самоврядування.

 

Дослідження на Рівненщині проводилось представниками ГО «Центр суспільних дій «Сівітас», а висновки та рекомендації щодо прозорості та підзвітності для рад підготували у ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос».

 

За результатами аналізу було розроблено рекомендації для Рівненської міськради, зокрема:

  • визначити постійну комісію та прописати для неї функції здійснення контролю за дотриманням процедури самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів міським головою, секретарем, депутатами міської ради;
  • зменшити кількість підписів під вимогою проведення громадських слухань за ініціативою мешканців громади з 1000 до 250, за аналогією вимог до електронних петицій: для громад з населенням від 100 тисяч до 500 тисяч жителів – не менше ніж 250 підписів, як це рекомендовано в п. 2 Перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції»;
  • зменшити  кількість підписів, необхідних на підтримку місцевої ініціативи з 5000 до 250, як це рекомендовано у «Методичних рекомендаціях щодо розроблення статуту територіальної громади» Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України;
  • зменшити кількість підписів, що має набрати петиція на свою підтримку до 250 як це рекомендовано в п. 2 Перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції».

 

За словами координатора Коаліції «Прозорі ради» у Рівненській області Володимира Зиля, відповідні висновки та рекомендації вже надіслано Рівненській міській раді, відбувається процес їх обговорення та узгодження:

«Ми провели зустрічі з секретарем Рівненської міської ради Сергієм Паладійчуком, керівниками організаційного та контрольного відділів – Юрієм Павловим та Миколою Полюховичем. Нам вдалось погодити ряд позицій. Вже найближчим часом з’явиться нова редакція “Положення про постійні комісії Рівненської міської ради”, де на профільну комісію будуть покладені функції запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Міська рада зараз працює над оновленням офіційного веб-сайту, очікуємо, що він буде більш зручним у користування».

Представники ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» запропонували депутатам Молодіжної міської ради долучитися до процесу адвокації окремих рекомендацій, обравши найбільш актуальні з усього переліку. Центр запросив інші громадські організації долучатися до спільної роботи з використання методології дослідження щодо аналізу інших органів місцевого самоврядування у межах Коаліції «Прозорі ради».

 

Довідково: у квітні 2015 року було створено Всеукраїнську Коаліцію «Прозорі ради», метою якої є підвищення прозорості місцевих рад в України, що сприятиме зменшенню корупційних ризиків в їх роботі та забезпечить реалізацію права громадян на контроль влади.

 

Впродовж 2015-2017 років  Коаліція «Прозорі ради» вже охопила своєю діяльністю 76 органів місцевого самоврядування у Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Одеській, Хмельницькій, Рівненській, Тернопільській, Черкаській, та Чернігівській областях. За цей час Коаліції «Прозорі ради»  вдалося підвищити середній рівень імплементації місцевими радами інструментів громадського контролю та участі громадян в процесі прийняття рішень з 12% до 76%.

Захід відбувся в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *