PROZORRO.ПРОДАЖІ – ДІЄВИЙ ІНСТРУМЕНТ ЕФЕКТИВНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ КОМУНАЛЬНОГО МАЙНА

Місцеві ради по всій країні виставляють на аукціони не лише земельні ділянки, приміщення та незавершені будівництва, але й право оренди, право на розміщення рекламних матеріалів, право на проведення ярмарків тощо. Сьогодні ProZorro.Продажі стало платформою, через яку відбуватиметься мала приватизація. Так, згідно з законом «Про приватизацію державного і комунального майна», який набрав чинності у березні 2018 року, ProZorro.Продажі стала обов’язковим інструментом для продажу комунального майна по всій країні.

ProZorro.Продажі, дуже схожа за принципом до системи електронних закупівель ProZorro, але все ж була створена для реалізації дещо інших завдань. Першу робили для прозорості в усьому, що громада продає, а останню – для прозорості в усьому, що громада купує.

Здебільшого мова йде про реалізацію неприбуткових або невикористовуваних об’єктів, які не представляють стратегічної цінності. Таким чином, планується як поповнення скарбниці місцевих громад, так і нові можливості для малого та середнього бізнесу: після модернізації нерентабельні нині об’єкти можуть стати вигідними підприємствами.

У грудні 2017 року Декларацію про приєднання до Меморандуму співпраці із платформою ProZorro.Продажі підписав міський  голова Рівного Володимир Хомко.

Приєднання до Декларації фактично означає, що влада та громада міста визнає необхідність побудови в Україні ефективної системи управління комунальним майном. Та вважає за необхідне вдосконалити існуючі механізми продажу такого майна, розділяє та підтримує в цілому ініціативу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо запровадження в Україні Пілотного проекту щодо організації електронних торгів (аукціонів) з використанням електронної торгової системи Prozorro.Продажі.

Фактично, таким чином, влада міста взяла на себе зобов’язання докласти всіх необхідних зусиль для забезпечення відкритих, прозорих та чесних публічних торгів в спосіб, що дозволить отримати найкращий результат в інтересах місцевої громади та держави Україна.

На Рівненщині до проекту також приєдналися Вараська міська, Володимирецька та Млинівська селищні, Деражненська та Новоукраїнська сільські ради.

Впродовж 2018 року Рівненською, Вараською, Млинівською та Деражненською радами було проведено 88 аукціонів, оголошена вартість яких склала понад 53 млн. грн. У результаті місцеві бюджети отримали 40,5 млн. грн. доходу з продажів.

Скептики можуть говорити про те, що в масштабах області 40,5 млн. грн. – це не велика сума. Але подібні закиди свідчать радше про нерозуміння змісту та цілей електронних торгів. Адже окрім доходу до місцевих бюджетів приватизація, проведена в такий спосіб, дає змогу залучити інвестиції й економічно оживити ті об’єкти, які перебували в напівзруйнованому, занедбаному стані або були тягарем для регіонів.

Команда ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» працюватиме над тим, аби поширити цей позитивний досвід в області, передусім – районних центрах. Наявний пакет проектів нормативно-правових актів, які можуть бути надані головам рад та активним депутатам.

 

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *