Активісти дослідили закупівлі рівненських тролейбусників

Активісти ГО “Сівітас” продовжують цикл публікацій про закупівлі комунальних підприємств Рівного.Минулі дослідження було присвячено КП Рівненське ШЕУ. Цього разу у фокусі – Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс». 

Значна частина рівнян кожного дня використовує тролейбуси для подорожей містом. Саме Рівнеелектроавтотранс забезпечує їх експлуатацію.

Зауважимо, що електротранспорт сьогодні набуває все більшої популярності в світі. Адже він належить до екологічно чистішого типу у порівнянні з автобусами і автівками, які працюють на дизельному паливі та бензині. Тому КП Рівнеелектроавтотранс має хороші перспективи розвитку у майбутньому.

Відзначимо, що це КП має свою специфіку – особливий статус відповідно закону. Згідно ст. 1 Закону «Про публічні закупівлі», воно належить до переліку підприємств, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання. Для таких підприємств ст. 2 Закону встановлює значно вищі порогові суми закупівель, при яких замовник зобов’язаний проводити тендер через ProZorro.

Отже, для більшості державних замовників тендери є обов’язковими, якщо вони здійснюють закупівлі:

– товарів та послуг на суму, яка дорівнює або перевищує 200 тис. гривень;

– робіт на суму, яка дорівнює або перевищує 1,5 мільйона гривень.

Але Рівнеелектроавтотранс через свій особливий статус зобов’язане проводити тендери якщо:

– вартість товарів та послуг дорівнює або перевищує 1 млн. гривень;

– вартість робіт дорівнює або перевищує 5 млн. гривень.

Такий статус спонукає віднести це підприємство до групи підвищеного корупційного ризику. Якщо чимало рівненських КП полюбляють уникати тендерів на грані порушення законодавства, то Рівнеелектроавтотранс має значно ширші можливості для цього згідно Закону.

Проаналізуємо публічні закупівлі комунального підприємства за 2017 р. Для цього використаємо методологію, яку вже описали у попередній публікації.

Доходи КП Рівнеелектроавтотранс у 2004–2016 рр. Скріншот із аналітичної системи YouControl

Суми закупівель та їх процедури

Для початку встановимо, на які суми комунальне підприємство здійснювало закупівлі у 2017 році. Не менш важливо – які процедури закупівель використовував замовник. Серед них, найменш прозорими є переговорна та звіт про укладений договір. У цих випадках замовник на власний розсуд обирає компанії, з якими збирається співпрацювати.

При цьому до системи ProZorro завантажується мінімальна інформація про закупівлю. Досить часто – це лише копія укладеного договору без глибшої специфікації (детальнішого опису) товару. Окрім того, використання таких типів закупівлі зазвичай не дає можливості економити бюджетні кошти.

У 2017 р. Рівнеелектроавтотранс здійснило закупівлі 43-х товарів, робіт та послуг на суму 50 250 640 гривень. Завдяки використанню тендерних процедур КП змогло зекономити 8% виділених на закупівлі коштівЦе близько 4 338 400 гривень.

Розглянемо ці закупівлі детальніше. Це дозволить встановити на які суми та яку кількість закупівель Рівнеелектроавтотранс здійснювало по кожній окремій процедурі.

Скріншоти з bipro.prozorro.org

Як бачимо, закупівлі на найбільші суми здійснювалися з використанням процедури відкриті торги з публікацією англійською мовою. Це були дві закупівлі нових тролейбусів. Саме на них припадає основна сума зекономлених коштів, про які йшлося вище. Оскільки, маємо справу з десятками мільйонів гривень, підприємство було зобов’язане проводити тендери.

Тому ці 2 випадки не повною мірою відображають ситуацію із публічними закупівлями КП Рівнеелектроавтотранс.

Значно цікавішим є аналіз його поточних закупівель на менші суми. А тут ситуація з процедурами виглядає вже не так прозоро. Замовник здійснив лише 3 допорогових закупівлі через аукціон. Решту 38 закупівель КП Рівнеелектроавтотранс провело через непрозору систему звіту про укладений договір. Їх вартість – 5 389 040 гривень. 

Топ-5 предметів закупівель у 2017 р. (детальніше див. Додаток 1)

Як видно з таблиці, вищерозглянутий випадок із шинами посідає друге місце за вартістю закупівель комунального підприємства у 2017 році.

Найбільшою ж закупівлею Рівнеелектроавтотранс у 2017 р. були нові тролейбуси. Для їх купівлі підприємство двічі проводило відкриті торги з публікацією англійською мовою. Очікувана вартість найбільшого тендеру склала 42 млн. гривень.

Зауважимо, що Рівнеелектроавтотранс було фігурантом досить скандальної купівлі тролейбуса. У публічному просторі її охрестили справою дуобуса. Активісти ініціативи «За чесний тендер» встановили серйозні факти на користь того, що могло мати місце заволодіння бюджетними коштами шляхом штучного збільшення фактичної вартості тролейбуса. На цю тему у 2017 р. було опубліковане окреме розслідування.

На жаль, розслідування поліції у цій справі нічим не завершилося. Фігурантом цієї справи було ТОВ «СП «Янікс», про яке зараз піде мова.

Зазначена закупівля була здійснена у 2016 році. Вже у 2017 р. Рівнеелектроавтотранс провело тендер на чергову закупівлю шести тролейбусів із низьким рівнем підлоги. Цього разу тендер відбувся не так скандально, але й не без проблем. 

Закупівля тролейбусів у 2017 р.: без скандалів, але не без проблем

Заявки на участь у тендері подали 5 компаній. Серед них – ТОВ «СП «Янікс» та ТОВ БКМ «Україна», які є представниками одного  білоруського заводу – «Белкомунмарш». Аналіз їх тендерної пропозиції дає підстави для припущень про можливу змову обох учасників.

Аналітична система Clarity-project зафіксувала одну і ту ж контактну особу для обох підприємств – Романюк Микола Миколайович.

ТОВ БКМ-Україна та ТОВ «СП «Янікс» мали одну контактну особу під час тендеру. Скріншоти з Clarityproject.

Директор ТОВ «СП «Янікс» – Романюк М. М. Скріншот із тендерної пропозиції ТОВ «СП «Янікс».

Також обидві компанії запропонували продати однакові товари – 6 тролейбусів із низьким рівнем підлоги АКСМ-32100D.

Отже, обидві компанії запропонували один і той же товар, представляли один і той же білоруський завод («Белкомунмарш») і, ймовірно, мали під час тендеру одну контактну особу – Романюка Миколу Миколайовича. Але, при цьому, повинні були конкурувати одна з одною. Ось така от дивна конкуренція по-українськи.

Специфікація тролейбусів ТОВ БКМ-Україна та ТОВ «СП «Янікс». Не перенапружуйтесь пошуком відмінностей – їх немає.

Однак, тендерний комітет відхилив пропозиції всіх учасників окрім ТОВ «БКМ-Україна» та ТОВ «Торговий Дім «ЛІТАН». Взаємодія двох «конкурентів» не вдалася. Пропозицію ТОВ «СП «Янікс» відхилили через банальне не надання довідки про те, що особа, яка представляла компанію на тендері, не була засуджена за злочин вчинений з корисливих мотивів.

Результати аукціону. Скріншот із ProZorro.

Під час аукціону перемогу здобуло ТОВ «ЛІТАН». Його цінова пропозиція була нижчою всього на 300 гривень (38 699 700 грн. проти 38 700 000).

У ТОВ БКМ-Україна «образилися» за таку мінімальну поразку і подали скаргу до Антимонопольного комітету України (АМКУ). Основна претензія – переможець у 5-денний термін не надав оригінали документів щодо його відповідності вимогам ст. 17 Закону «Про публічні закупівлі». Але, як встановили в АМКУ, документи таки були надані. Тому скаргу не задовольнили.

Як наслідок – ТОВ «Літан» продало Рівнеелектроавтотранс тролейбуси українського виробництва.

Серйозних претензій до інших закупівель у переліку Топ-5 в нас не виникло.

Допорогові закупівлі Рівнеелектроавтотранс

Велику кількість закупівель Рівнеелектроавтотранс здійснює за допороговими процедурами. Тому цікавим був аналіз його топ-5 постачальників, з якими укладені договори на найбільші суми під час допорогових закупівель (як з проведенням аукціону, так і через звітування про укладений договір).

Під час формування цієї п’ятірки ми вирішили включити закупівлі за 2017 і 2018 роки. Це дає повнішу картину. Адже налагоджена у 2017 р. співпраця з деякими постачальниками активно продовжується у 2018 р.

Топ-5 постачальників, які отримали замовлення на найбільші суми на допорогових закупівлях (2017–2018 рр.).

Детальніше див. Додаток 2

Перший у списку – ФОП Лукіша Олег Степанович – останні кілька років отримує прибутки майже виключно від державних тендерів. ФОП прописаний у м. Дніпро. Він співпрацює з комунальними підприємствами у 7-ми областях України. Продає запчастини та матеріали для електротранспорту. Особливих корупційних ризиків у його економічній діяльності нами не виявлено.

Структура доходів ФОП Лукіша О. С. Скріншот із аналітичної системи YouControl

А от друге у списку ПП «Рівне-Інструмент» виглядає більш підозріло. Перш за все тому, що в нього немає інших контрактів на державних закупівлях окрім укладених із Рівнеелектроавтотранс.

Більше того – за даними YouControl – у 2017–2018 рр. продаж товарів для Рівнеелектроавтотранс є його єдиним джерелом прибутків.

Компанія прописана у м. Рівне. Її керівником та кінцевим бенефеціарним власником є Лозовицький Ігор Валентинович. Іншої суттєвої інформації про цю компанію у відкритих базах даних знайти не вдалося.

Продаж товарів для КП Рівнеелектроавтотранс – єдине джерело прибутків ПП «Рівне-Інструмент». Скріншот із аналітичної системи YouControl

Аналогічна ситуація і з номером 3 у списку – ТзОВ «Технозахід». Компанія має контракти у сфері державних закупівель виключно з Рівнеелектроавтотранс. За даними YouControl, у 2017–2018 рр. торгівля із цим комунальним підприємством – єдине джерело доходів компанії.

ТзОВ «Технозахід» зареєстроване у м. Рівне. Його кінцеві бенефеціарні власники згідно запису у ЄДР – Мельников Володимир Олександрович та Савенко Руслан Васильович.

Продаж товарів для КП Рівнеелектроавтотранс – єдине джерело прибутків ТзОВ «Технозахід». Скріншот із аналітичної системи YouControl

ФОП Навратюк Оксана Павловна – підприємниця із Волинської області. Займається торгівлею автотранспортними засобами. Має контракти із комунальними підприємствами, установами та організаціями в 5-ти областях України.

Під п’ятим номером за вартістю укладених договорів зазначений ФОП Ковень Сергій Степанович. Цікаво, що з урахуванням закупівель у Рівнеелектроавтотранс за 2016 рік, цей підприємець посідає далеко не 5-те місце. Він 3-ій у списку серед усіх постачальників комунального підприємства загалом.

Вартість усіх товарів, які ФОП Ковень С. С. поставив для Рівнеелектроавтотранс із 2016 р. – понад 2,5 млн. гривень. Із них, лише 137 900 гривень він отримав через участь в аукціоні. Під час аукціону його пропозиція була найбільшою, але вона перемогла через дискваліфікацію тендерним комітетом решти учасників. Всі інші закупівлі ФОПа – результат застосування процедури звіту про укладений договір.

ФОП Ковень С. С. посідає 3-тє місце за вартістю укладених угод. Скріншот із Clarity-project.

 

ФОП Ковень С. С. тісно співпрацює й з іншими комунальними підприємствами, закладами та організаціями, підпорядкованими місцевим органам державної влади і самоврядування.

Загалом ФОП Ковень С. С. має контракти із рівненськими комунальними підприємствами та органами місцевої державної влади і самоврядування на загальну суму близько 3 900 000,00 гривень. Більшість із них також отримав за непрозорою процедурою звіту про укладений договір.

Виникає питання – звідки така прихильність місцевих можновладців до цього ФОПа? Нам вдалося встановити, що дружина Ковбасюка Володимира Павловича (головний спеціаліст відділу доходів Управління бюджету і фінансів Викнкому Рівненської міської ради) – Ковбасюк Наталія Миколаївна працює у громадянина України з ідентичним іменем – Ковень Сергій Степанович.

Дружина Ковбасюка В. П. працює на громадянина Ковеня С. С. Скріншот із сайту НАЗК

Публічні закупівлі Рівнеелектроавтотранс у світлі статистичних даних модулю аналітики Bipro.prozorro

Насамкінець наведемо дані про публічні закупівлі КП Рівнеелектроавтотранс, автоматично генеровані модулем аналітики Bipro.prozorro.

Аналітичні дані про публічні закупівлі Рівнеелектроавтотранс. Скріншот із аналітичної системи Bipro.prozorro.

Висновки

Проаналізувавши публічні закупівлі Рівнеелектроавтотранс маємо такі висновки.

1) Публічні закупівлі нової техніки на багатомільйонні суми здійснюються через процедуру відкритих торгів з публікацією англійською мовою. Проте, у цій сфері КП вже має негативний досвід із купівлею дуобусу. Тому важливо прискіпливо стежити за кожним із чергових оновлень тролейбусного парку міста.

2) Багато корупційних ризиків підприємства приховані у його закупівлях на менші суми. Закон встановлює досить високі пороги, при яких КП Рівнеелектроавтотранс зобов’язане організовувати тендери. Тому воно досить рідко вдається до них. Це часто призводить до постійної взаємодії із компаніями та ФОПами, які майже не мають інших джерел доходів. Погодьмося – досить сумнівне обґрунтування для того, чому саме з ними комунальному підприємству найвигідніше мати справу.

Комунальне підприємство працює у дуже важливій для інфраструктури Рівного сфері електротранспорту. Збільшення кількості його закупівель через аукціони та підвищення його прозорості загалом вважаємо важливим для розвитку міста у найближчому майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *