В УКРАЇНІ З’ЯВИВСЯ МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЗОРІСТЬ БЮДЖЕТІВ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Минуло майже два роки з моменту, коли 25 червня 2016 р. набирав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності» від 02.06.2016 р. № 1405-VIII.
Документ, зокрема, передбачає, що обов’язковому оприлюдненню, між іншим, підлягає квартальна, річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб’єкта управління об’єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради. Доступ до таких веб-сторінок та веб-сайтів є цілодобовим і безоплатним.
Експерти ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» проаналізували, як виконується буква закону комунальними підприємствами, заснованими Рівненською обласною, Дубенською, Здолбунівською та Рівненською міськими радами.
Загалом у поле зору активістів потрапили 46 комунальних підприємств: 9 підпорядкованих Рівненській обласній раді, 8 – Дубенській міській раді, 5 – Здолбунівській міській раді та 24 – Рівненській міській раді.
Як з’ясувалося далеко не всі комунальні підприємства виконують вимоги закону. Найгірша ситуація склалася в обласному центрі. З 24 комунальних підприємств, підпорядкованих Рівненській міській раді свою фінансову звітність оприлюднюють лише 3, а саме: Рівненський зоологічний парк загальнодержавного значення, КАТП 1728, КП «Рівнеелектроавтотранс» і КП «Міськсвітло». Хоча й тут не все ідеально. На сайті Рівненської міської ради нам вдалося знайти звіт КП «Міськсвітло» лише за 2016 р., хоча фінансова звітність має оприлюднюватися до 30 квітня року, що настає за звітним періодом.
Значно краща ситуація з підприємствами, підпорядкованими Рівненській обласній раді. Воно й не дивно, адже цей орган місцевого самоврядування є одним з найпрозоріших в Україні. Активістам не вдалося знайти звіти двох з дев’яти комунальних підприємств. Мова йде про КП «Аптека «Ліки» та КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації».
Серед здолбунівських комунальних підприємств вимоги закону ігнорує лише КП «Міськебудинкоуправління».
Усі 8 комунальних підприємств Дубного оприлюднюють свою фінансову звітність, хоча й не всі вчасно. Так, КП «Дубноводоканал» і КП «ЦЖЕО «Житловик» досі не розмістили на сайті міської ради свої фінансові звіти за 2017 р. Заради справедливості зазначимо, що звіти за 2014, 2015, 2016 роки там є.
Нагадаємо, що відповідальність за оприлюднення та достовірність інформації несе керівник комунального підприємства відповідно до законів України й умов укладеного з ним контракту.
Ще одна проблема полягає в тому, що бюджетна інформація в Україні залишалася вкрай складною для пересічного громадянина, адже подається вона у вигляді безрозмірних exel-файлів або баз даних, які неможливо зрозуміти без спеціальної підготовки.
Аби змінити ситуацію, експерти ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» впроваджують систему візуалізації фінансово-економічних показників комунальних підприємств у роботу 5 міст. Це відбудеться завдяки створенню інноваційного модуля «Прозорі комунальні підприємства». Модуль є додатком до вже розробленого Центром «Ейдос» порталу «Відкритий бюджет» www.openbudget.in.ua, який активно використовується понад 40 місцевими органами влади для покриття бюджетної інформації.
Ось як виглядає річний фінансовий звіт Рівненського зоологічного парку загальнодержавного значення, завантажений у модуль «Прозорі комунальні підприємства»

Детальніше за посиланням: http://www.openbudget.in.ua/public/towns/55a819536b617309df2a3100?locale=uk

Уся складна бухгалтерська інформація подається у вигляді інтерактивної інфографіки. Тут можна переглянути баланс підприємства, звіт про фінансові результати, фінансову аналітику, а також порівняти обране КП з іншими підприємствами. Розроблений модуль «Прозорі комунальні підприємства» дозволяє автоматично збільшити фінансову прозорість та підзвітність комунальних підприємств у 40 містах України.

 

  Матеріал публікується в рамках проекту «Прозорі комунальні підприємства», який реалізується «Центром «ЕЙДОС» за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні в рамках Програми MATRA.  

 

ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» є регіональним партнером Центру «Ейдос» і координує впровадженням проекту в Рівненській області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *