Експерти оцінили стан дотримання паритетності гендерного представництва в керівництві партійних осередків Рівненщини

29 червня у Рівному представники ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» організували круглий стіл на тему «Дотримання гендерного паритету в діяльності осередків політичних партій Рівненщини»

Учасники:

Світлана Богатирчук-Кривко – заступниця голови Рівненської ОДА;

Алла Черній – голова постійної комісії з питань гуманітарної політики Рівненської обласної ради;

Олексій Горецький – директор РОГО «Комітет виборців України»;

В’ячеслав Долід – експерт ГО «Центр суспільних дій «Сівітас», керівник проекту «Забезпечення гендерного паритету в політичному житті Рівненщини»;

Таміла Герасимчук – голова ГО «Центр моніторингу громадської думки «Тренд», доцентка кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету;

Лариса Гунько – голова ГО «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка»;

Людмила Воробей – голова ГО «Рівненська федерація малого та середнього бізнесу «Єдність».

Також участь у круглому столі взяли місцеві політики, науковці та громадські активісти.

В’ячеслав Долід ознайомив присутніх з результатами моніторингу, методологію якого було розроблено групою експертів під керівництвом доктора соціологічних наук, голови РОО ВГО «Ліга жінок-виборців України 50/50» Олесі Кириленко. Дослідження складалося із 3 складових: контент-аналіз Статутів політичних партій; збір та аналіз статистичних даних щодо структури партійних осередків та їх виборчих списків; експертне опитування науковців, коло дослідницьких інтересів яких лежить у сфері суспільно-політичних наук; представників інститутів громадянського суспільства та засобів масової інформації; членів президії Рівненської обласної ради; керівників осередків політичних партій, які мають фракції в Рівненській обласній раді.

Об’єктами моніторингу стали 19 осередків політичних партій, які у 2015 р. брали участь у чергових виборах до Рівненської обласної та міської рад.

З 19 політичних партій, що брали участь у місцевих виборах, лише 13 розміщують свої статути у вільному доступі. Серед опублікованих статутів, норма щодо гендерного квотування (30%) в списках кандидатів у депутати не лише до Верховної Ради України, але й місцевих рад містяться у 4 (або 30,7%). Це статути таких партій: Всеукраїнське об’єднання «Батьківшина», Блок Петра Порошенка «Солідарність», Об’єднання «Самопоміч», Аграрної партії України. Частково (стосовно списків кандидатів до Верховної Ради) гендерна квота врахована в статутах Українського об’єднання патріотів – УКРОП, Громадського руху «Народний контроль», Народного руху України, ПП «Сила людей», ПП «Громадянська позиція» та ПП «Воля». Не включили цю норму до своїх статутів Всеукраїнське об’єднання «Свобода», Європейська партія України та ПП «Патріот».

Жінки очолюють 3 з 19 (або 15,8%) обласних осередків політичних партій. Так, Оксана Лозова очолює на Рівненщині Радикальну партію Олега Ляшка, Діана Гордійчук – Українське об’єднання патріотів – УКРОП, Тетяна Матюніна – Народний рух України.

Серед партій-переможниць виборів до Рівненської обласної ради 30% гендерної квоти дотрималися Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» та Всеукраїнське об’єднання «Свобода». У списку Блоку Петра Порошенка «Солідарність» знайшлось місце лише для 2 жінок (3,1%), жодна з яких не отримала депутатський мандат.

Жінки обіймають лише у 17% керівних посад у постійних комісіях Рівненської обласної ради, у комісіях міської ради жінок ще менше – 13%.

Зі слів Світлани Богатирчук-Кривко 30% гендерна квота є цілком доцільною і обґрунтованою, особливо у контексті євроінтеграційного вектору нашої держави. Заступник голови ОДА є членом делегації України у Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи. Якщо 30% квота не дотримується країнами при формуванні делегацій, то таке представництво буде визнане нелегітимним і не зможе приступити до виконання своїх обов’язків. 30% представлення іншої статі за дослідженням ООН є гарантією прийняття правильних політичних рішень.

Алла Черній зазначила, що на шляху участі жінок у політиці стоїть обмеженість ресурсів, а також їхня подвійна-потрійна зайнятість: «Чоловіки-політики часто є бізнесменами для яких немає особливої проблематичності у фінансуванні виборчої кампанії. Жінка ж майже завжди завантажена вирішенням соціально-побутових питань».

Експерти пояснили причини низького представництва жінок у керівних органах політичних сил такими факторами: ✓ гендерні стереотипи; ✓ пасивність самих жінок; ✓ відсутність жіночої підтримки та солідарності, мережевої взаємодії, практики політичного наставництва; ✓ обмеженість ресурсів, подвійна (потрійна) зайнятість жінки; ✓ практика «вирішувати ділові питання у сауні»; ✓ положення існуючого законодавства та партійних Статутів, що стосуються збільшення представництва жінок серед кандидатів на виборні посади, не забезпечують ефективних заходів для виконання цього.

Покращити ситуацію, на думку експертів, можливо за рахунок: ✓ проведення масових інформаційно-просвітницьких кампаній для населення й активного залучення ЗМІ для подолання гендерних стереотипів та розвитку гендерної культури в суспільстві; ✓ запровадження програм і заходів, спрямованих на зміцнення лідерського та професійного потенціалу жінок; ✓ урівняння жіночої та чоловічої праці у домашньому господарстві та професійній діяльності; ✓ введення штрафних санкцій за порушення гендерних квот при під час формування виборчих списків; ✓ ухвалення добровільних квот осередками політичних партій.

За результатами круглого столу учасники коаліції «За рівні можливості» вирішили звернутися до лідерів осередків політичних партій з пропозицією підписати Меморандум про співпрацю. Меморандум передбачає взаємні зобов’язання сторін щодо збільшення кількості жінок на всіх рівнях прийняття політичних рішень.

Реалізація проекту «Забезпечення гендерного паритету в політичному житті Рівненщини» стала можливою в результаті перемоги в Другому конкурсі малих грантів для підтримки впровадження демократичних змін на місцевому рівні в Рівненській і Волинській областях у рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу та співадмініструється РОГО «Комітет виборців України».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *