Реформа медицини: кроки до прозорості на місцях

Лише спільними зусиллями представників інститутів громадянського суспільства, органів влади та місцевого самоврядування можна вирішити актуальну проблему забезпечення відкритості і публічності у використанні бюджетних коштів закладами охорони здоров’я.

У цьому вкотре переконалися експерти ГО «Центр суспільних дій «Сівітас», які з метою підвищення рівня забезпечення ліками пацієнтів через встановлення комплексного моніторингу над ефективністю витрачання бюджетних коштів починаючи з січня 2017 р. провадять на Рівненщині проект «Забезпечення ефективних медичних витрат».

Нагадаємо, що Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом №509 від 02.06.2016 р., зобов’язало структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій забезпечити розміщення на персональних офіційних web-сайтах інформації щодо потреби, стану забезпечення, наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти. Наразі ця інформація має оприлюднюватися лікувально-профілактичними закладами Рівненщини на сайті http://eliky.in.ua/region/rivne.

Звичайно, такий порядок оприлюднення публічної інформації є проривним, однак не досконалим, адже не дозволяє пацієнтам отримати до неї повний доступ. Причин того є дві.

По-перше, деякі медзаклади не оновляли цю інформацію впродовж тривалого часу. Так, найменш ефективно на час моніторингу серед тих закладів, які досліджувалися (дві міські (Центральна міська лікарня, пологовий будинок), одна районна (Рівненська центральна районна лікарня) та дві обласні (Рівненська обласна дитяча лікарня, Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука) лікарні) оприлюднювала інформацію Рівненська ЦРЛ. Однак, після письмових звернень до керівництва галузі охорони здоров’я цей медзаклад почав оновлювати інформацію щотижнево, як і вимагається наказом МОЗ України.

По-друге, значний відсоток пацієнтів (наприклад, пенсіонери та малозабезпечені рівняни) не мають можливості користуватися мережею Інтернет, особливо перебуваючи на стаціонарному лікуванні.
Зважаючи на це ще 10 травня громадські активісти у рамках проекту «Забезпечення ефективних медичних витрат»,  звернулися до голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка з пропозицією у межах власних повноважень зобов’язати заклади охорони здоров’я, що знаходяться у віданні управління охорони здоров’я Рівненського ОДА, а також ті, які є об’єктами спільної комунальної власності територіальних громад Рівненської області висвітлювати інформацію щодо переліку медичних виробів і лікарських засобів, які закуплені за бюджетні кошти та підлягають безкоштовній передачі пацієнтам у загальнодоступних місцях (із використанням телетехніки, плакатів, стендів, тощо).

Наразі відповідь надійшла від Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА.

У листі за підписом начальника управління Юрія Осіпчука повідомляється, що лікувально-профілактичні заклади області ознайомлені з пропозицією громадських активістів і зобов’язані до виконання в межах власних повноважень.

Впродовж останніх шести місяців активісти аналізували закупівлі згаданих вище медзакладів через систему Prozorro. Оскільки про результати аналізу громадськість детально інформувалася у попередніх статтях, не має потреби це робити знову. Проте, доречно наголосити, що дані моніторингу, проведеного Центрами «Ейдос» та «Сівітас» підтверджують значні успіхи медиків міста у впровадженні прозорості навіть в допорогових закупівлях. Однак, практика «освоєння» бюджетних коштів наприкінці року зберігається. У приватних розмовах головні лікарі наголошують, що це багаторічна проблема діючої системи бюджетного фінансування, адже кошти з’являються лише наприкінці року.

Про шляхи вдосконалення процедури закупівель закладами охорони здоров’я громадські активісти спілкуватимуться з керівництвом медичної галузі Рівненщини та обласного центру, депутати місцевих рад і представниками лікувально-профілактичних закладів під час засідання круглого столу на тему «Забезпечення ефективних медичних витрат», який відбудеться 19 червня, о 12.00, у конференц-залі готелю «Мир». Реєстрація учасників розпочнеться о 11.30.

ПРОГРАМА

РІВНЕНСЬКОГО РЕГІОНАЛЬНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ

«ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНИХ МЕДИЧНИХ ВИТРАТ»

(Рівне, 19 червня 2017 р.)

Конференц-зал готелю «Мир», вул. Міцкевича, 32

 

11:30 – 12:00 Реєстрація, вітальна кава
12:00 – 13:30 Презентації та обговорення
  Практика виконання закладами охорони здоров’я області Наказу МОЗ України №509 «Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти»;

Prozzorі закупівлі закладів охорони здоров’я: шляхи вдосконалення;

Аптеки в закладах охорони здоров’я: чи є вибір у пацієнтів?

13:30 – 14:00 Закриття засідання та підведення підсумків

 Інформацію підготовлено ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» в рамках проекту Центру «Ейдос» «Забезпечення ефективних медичних витрат» за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *