ТОП-5 інструментів моніторингу конфлікту інтересів

За два місяці Центр “Ейдос” (спільно з ГО «ЦЕНТР СУСПІЛЬНИХ ДІЙ «СІВІТАС») передав до НАЗК більше 30 заяв про виявлення порушень у сфері конфлікту інтересів. Сьогодні ми хочемо поділитися з Вами переліком інструментів, які ми використовуємо при пошуку доказової бази за цими порушенням.

1.    Сайти органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування

Цей інструмент дає нам можливість проаналізувати біографії та декларації службовців/депутатів. Такий аналіз виявляє близьких осіб та пов’язаних юридичних осіб. Маючі ці дані, ми можемо перейти до другої частини – аналізу прийнятих рішень, наказів, розпоряджень тощо. Та зіставити – чи не перетинаються прийняті посадовцями та депутатами рішення з їх приватним інтересом.

2.    Єдиний веб-портал використання публічних коштів: Edata

Цей інструмент відкриває нам інформацію про витрачання публічних коштів. За назвою або кодом ЄДРПОУ ми можемо знайти та проаналізувати транзакції будь-якої установи чи підприємства, які оперують публічними коштами, а також дізнатися, хто з фізичних та юридичних осіб є отримувачами бюджетних коштів. Саме за допомогою цього ресурсу ми виявили більшість порушень у сфері конфлікту інтересів.

3.    ProZorro – електронна система публічних закупівель

Цей інструмент теж є ключовим у сфері запобігання та виявлення корупції в діях українських посадовців. Тут можна проаналізувати процедури закупівель та інформацію про учасників торгів, де часто містяться корупційні схеми. Не став виключенням і конфлікт інтересів. Родичи та пов’язані фірми чиновників та депутатів масово беруть участь та виграють у конкурсах. От тільки ці депутати та чиновники майже ніколи не заявляють про конфлікт інтересів…

4.    Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

Теж дуже корисний інструмент. Саме тут ми можемо перевірити засновників та бенефіціарів юридичних осіб та довести приватний інтерес чиновників та депутатів щодо тієї чи іншої фірми. На себе вони рідко оформлюють корпоративні права. Серед власників треба шукати дружин, дітей, батьків, а інформацію про них ми можемо отримати в деклараціях (п. 1) або за допомогою найкориснішого інструменту! Звичайно, йдеться про

5.    Соціальні мережі

Саме цей інструмент дає нам інформацію, яку не можна отримати в державних реєстрах. Через аналіз профілю, можна виявити сімейні та дружні стосунки, що і є, зазвичай, основою приватного інтересу. Єдина порада – робіть скріни та зберігайте інформацію, бо часто вона має магічні властивості зникати під час розслідування!

Ну, і на останок – інфографіка, в якій не тільки зафіксовані перелічені нами інструменти, а й є інформація про конфлікт інтересів та про типові приклади порушень.

Конфлікт інтересів. Інфографіка моніторингу.
Конфлікт інтересів. Інфографіка моніторингу.
Конфлікт інтересів. Інфографіка приклади конфлікту інтересів.
Конфлікт інтересів. Інфографіка – приклади конфлікту інтересів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *